Pirosmani – kiekvieno gruzino širdyje

Niko Pirosmanašvilis, draugų vadinamas „Nikala Pirosmani“,  gimė valstiečių šeimoje Mizranio kaime Kachetijoje , Rytų Gruzijoje. Dešimties metų tapęs našlaičiu,  nuo vaikystes jis ir pradeda piešti.

Gyvenimas jo niekada nelepino. Talentingas jaunuolis dažniausiai tapydavo smuklėse (duchanuose) už maistą ir nakvynę.  Pirosmani paveiksluose dominavo gruziniškos vaišės, užstalės kompanijos, linksmybės. Jaunasis talentas tai pat tapė įvairius gruzinų atliekamus žemės ūkio darbus, ypač daug dėmesio buvo skyrė vynuogynams ir vyno gaminimui. Pirosmani taip pat nevengė tapyti ant skardos ir stiklo, ten jis piešė iškabas duchanams, arbatinėms, aludėms ir vyno rūsiams.

Pirosmani netapė autoportretų ir tik iš kartos į kartą perduodami pasakojimai leidžia susidaryti nuomonę apie šio  kūrėjo asmenybės išvaizdą: orus, nepriklausomas, giliai įtikėjęs menininko misija, vis dėlto buvo skaudžiai žeidžiamas nepripažinimo, nuvertinimo, elgetiškos egzistencijos. Bet ir skursdamas Pirosmani stengėsi atrodyti „europietiškai“: vilkėjo švarką, paltą, plačiabrylę fetrinę skrybėlę.

Iki pat mirties liaudies menininkas klajojo po Gruzijos rūsius, ant jų sienų piešdamas meno šedevrus .Kai Pasaulio dailės specialistai pripažino jo talentą ir įvertino darbus, Pirosmani jau nebuvo…